Adopce na dálku

Briton Onyango

Adopce na dálku

Tak se nám to podařilo. Na počátku školního roku 2015-216 jsme se rozhodli, že se pokusíme oslovit rodiče, děti, ale i pedagogický sbor a postupně posbírat 7 200,-Kč a na dálku podporovat vzdělávání afrického chlapce Britona Onyango.

Briton se narodil 14.7. 2005 a žije se svou rodinou na ostrově Rusinga Island na malém ostrůvku Viktoriina jezera v západní části Keni. Žije v oblasti Kisumu ve vesnici Sienga u strýce. Rodiče spolu nežijí a matka zůstává daleko od místa, kde chodí chlapec do školy, proto bydlí u strýce. Má ještě bratra Steva Ochieng, který je také u strýce. Měsíčně má rodina příjem asi 20,000 Ksh. Bydlí ve 4 místnostech, kde vaří na dříví a svítí petrolejkou. Vodu si nosí přímo z jezera. Chlapec je zdravý.

Když jsme se rozhodli chlapce adoptovat, první finanční semínko jsme získali prodejem výrobků, které jsme během srpna vytvořili ze zbytků hlíny v keramické dílně. Využili jsme „Suchdolských slavností“ a ve stánku „U Berušky“ se díky ochotě veřejnosti koupit si keramiku a podpořit tím i adopci, prodaly výrobky  přibližně za 4 500,-Kč.

Dalším krokem bylo seznámení Sdružení rodičů se záměrem a smyslem adopce, protože adopce probíhá pod záštitou Sdružení rodičů. V říjnu potom proběhly besedy a vyprávění Mgr. Karla Kopečka o jeho cestě po africké Keni (návštěva safari a národních parků). V rámci své cesty navštívil i Rusinga Island u Viktoriina jezera, protože jeho rodina zde má adoptovanou dívku. Vyprávěl žákům školy o ostrově a životě na něm, ukazoval fotografie školy a školního prostředí a srovnával s návštěvou školy v keňském slumu. Následně byla vybrána další suma peněz na adopci Britona.

Bohužel to stále ještě nestačilo, protože přispělo pouze 10 dětí nebo rodičů. Proto jsme využili vánočního koncertu v Suchdole a při něm probíhající vánoční prodejní výstavy. Zde se opět prodávaly keramické výrobky a výtěžek byl přidán k již získané sumě. Poslední peníze jsme získali při prodeji keramiky na adventní koncertě v Ratboři u chateau Kotěra. Zde nám členové Ratboráčku pomohli a prodali další vánoční keramiku.

Po všech těchto akcích jsme již na kontě „ADOPCE“ měli potřebných 7 200,-Kč a přes Sdružení rodičů při ZŠ Suchdol jsme mohli zdárně adopci zahájit.

Nyní se ujali aktivity žáci a žákyně deváté třídy. Spolu se svou učitelkou anglického jazyka překládají dopis od Britona, budou mu odepisovat a zapojíme do komunikace s Britonem i více tříd školy.

Proběhne další sbírka budeme velice rádi, když se do adopce drobným příspěvkem 50,-Kč připojíte k této další aktivitě naší školy.

Děkujeme všem Hana Kopečková