Netradiční předání pololetního vysvědčení

30.01.2014 20:59

 

Netradiční předání pololetního vysvědčení zažili ve čtvrtek 30. ledna žáci devátého ročníku. Jejich poslední pololetní vysvědčení jim bylo předáno za malebného doprovodu varhan na kůru arciděkanského chrámu sv. Jakuba Staršího v Kutné Hoře.

Stalo se tak v rámci varhanní exkurze, na níž Magistr umění, pan Michal Hanuš, místní kutnohorský varhaník a učitel ZUŠ, naše žáky seznámil s tímto v pravdě královským hudebním nástrojem.

Účastníci exkurze mohli vidět dva krásné nástroje – jednak dvou manuálnové barokní varhany, umístěné na literátské kruchtě chrámu, a potom moderní čtyř manuálové, nedávno zrekonstruované varhany, na hlavním kůru chrámu.

Velmi zajímavý výklad byl provázen názornými ukázkami, žáci si mohli prohlédnout vnitřek varhanní skříně, viděli mechanizmus varhanních strojů – jak mechanický v případě barokního nástroje, tak moderní elektromagnetický u nových varhan. Rovněž mohli porovnat, jak vypadá a zní nástroj ze 17. století a jak ten současný.  Jen odvahu porovnat náročnost ovládání obou nástrojů nenašel z žáků nikdo.

 

Velkým zážitkem pak samozřejmě byla i vlastní hudba – ať již překrásné skladby barokních a klasicistních mistrů (J. S. Bach, W. A. Mozart) či méně známé, moderní skladby, anebo dokonalé umění varhaníka, který obdivuhodně předvedl všechny možnosti hry, jež varhany skýtají (rejstříkování, hru na více manuálů současně, práci s pedály). Více ve fotogalerii.