Navštívili jsme Národní technické museum

21.12.2015 14:20

Ve čtvrtek 17. prosince se žáci šestého a sedmého ročníku zúčastnili exkurze do Národního technického musea v Praze. Zde absolvovali dvouhodinový program věnovaný času. Přenesli se do dávné historie – to když stavěli model Stonehange,  i do sedmnáctého století, kdy se převtělili v tehdejší lékaře a měřili si tep Marciho kyvadlem. Seznámili se s historickými i současnými měřidly času, vyvodili si principy jejich činnosti. Viděli modely slunečních hodin, přesýpací hodiny, vodní, svíčkové i hvězdné hodiny. Dozvěděli se, proč bylo nutno sjednotit čas, tak, jak ho známe dnes (vznik a rozvoj železnice, jízdní řády). Velmi zajímavé bylo podrobné seznámení se s modelem Pražského orloje, po němž skutečně pozorný posluchač, dovede z ciferníku podrobně popsat pohyb nebeských těles, aniž by se díval na oblohu.