Jsme mistři České republiky!!!

03.04.2014 11:47
            V úterý 1. dubna 2014 – zatímco většina našich žáků užívala ředitelského volna – vypravil se náš školní tým ve složení Martina Pokorná a Petr Dolejš z deváté třídy a Jiří Šimoníček z osmé třídy na celostátní kolo soutěže ve FINANČNÍ GRAMOTNOSTI.

 Po napínavé cestě autobusem, metrem a tramvají jsme dorazili pouhých 15 minut před zahájením soutěže na místo určení – do historického areálu benediktinského opatství EMAUZY v Praze.

Sotva jsme se zaregistrovali a usadili do sálu, zahájil moderátor Českého rozhlasu pan Tomáš Černý, který nás svým vtipným slovem celý den provázel, čtvrté a poslední kolo soutěže ve FINANČNÍ GRAMOTNOSTI. Po krátkém úvodním slově sponzorů, ředitelů soutěže, guvernéra ČNB pana Ing. Miroslava Singera a zástupců ministerstev financí a školství, vystoupily se svým kulturním programem žákyně ZUŠ Biskupská v Praze, které účastníkům soutěže zahrály na háčkové harfy. A potom už vypuklo první semifinálové kolo.

Zde jsme se neúčastnili, jen jsme pozorně sledovali své soupeře. Z prvního semifinálového kola postoupily soukromá ZŠ a MŠ Doctrina z Liberce a ZŠ Matiční 5 z Ostravy.

Následovala sedmiminutová přestávka a po poslední válečné poradě s paní učitelkou Štikovcovou  nás už moderátor Tomáš Černý pozval ve druhé semifinálové skupině k prvnímu soutěžnímu stolečku. Následovalo 15 minut vlastní soutěže, kdy bylo nutné pevně se soustředit na postupně předkládaných 14 semifinálových otázek a hlavně správně a rychle odpovídat. Zpočátku jsme se drželi na druhém místě, ale posledních 5 otázek už bylo našich a své semifinále jsme s přehledem a 78 získanými body vyhráli. Společně s námi mezi nejlepší čtveřici postoupili soutěžící ZŠ Tovačov.

Následovala půlhodinová přestávka a potom už nás čekalo dalších 14 záludných otázek ve finále. Tentokrát jsme vyfasovali stoleček s číslem sedm. A jakoby se semifinále opakovalo – opět jsme poměrně dlouhou dobu setrvávali na druhém místě. Moc jsme si přáli skončit do třetího místa a vystoupit na tu pomyslnou „bednu“…

Soupeři ze ZŠ Tovačov chybovali a záhy nebylo pochyb, že vysněná „bedna“ nás nemine… To nás uklidnilo, mocně jsme zaútočili a brzy se vyhoupli na první pozici. Dosud vedoucí Liberec se propadl na třetí místo. A protože poslední otázky – vlastně matematické příklady – byly naší silnou stránkou (vzhledem ke skvělé výuce matematiky v naší škole), už jsme si to první místo nenechali vzít… takže nám po právu náleží titul MISTŘI ČESKÉ REPUBLIKY VE FINANČNÍ GRAMOTNOSTI  a naše škola se od 1. dubna 2014 může honosit titulem:

ŠKOLA MISTRŮ REPUBLIKY

VE FINANČNÍ GRAMOTNOSTI.

Mgr. Štikovcová