Exkurze na letišti v Chotusicích

03.10.2013 08:38

 V úterý 1.10 navštívila 8. a 9. třída vojenské letiště v Chotusicích. V rámci exkurze jsme se dozvěděli poměrně hodně o fungování základny, někteří odvážlivci si vyzkoušeli  "létat", pochopitelně pouze na trenažéru. Významně žáky zajímala stanice biologické ochrany letiště.Biologickými ochránci je asi dvacítka dravců,  sokolů, orlů a jiných druhů ptáků, kteří se spolu se svými sokolníky starají o bezpečnost letového provozu. Hejno holubů nad vzletovou a přistávací dráhou může napáchat značné škody, a proto piloti mohou vzlétnout teprve, když je "čistý vzduch". Občas se přihodí i vcelku kuriozní věc, orlice Gábina si nedávno místo obvyklé kořisti (tedy zajíců a srnčí zvěře) vybrala v blízkém chlívě kozu. Koza  přežila, ale Gábina je teď v nemilosti.

    Navštívili jsme také muzeum základny, kde jsme se seznámili se stručnou historií základny, ale dozvěděli jsme se také mnoho z historie vojenského létání u nás. Další zastávkou na naší cestě po letišti byla stanice technické kontroly, kde děti mohly nahlédnout do kokpitu letounů L 159 - Alca a Jas 39 Gripen, s druhým jmenovaným máme i foto.  Poslední zastávkou byla hasičská stanice, služba hasičů i lékařská služba drží na letišti 24hodinovou pohotovost. Hasiči jsou rádi, pokud nemusí pracovat. Není to rozhodně proto, že se rádi flákají, ale proto, že jejich výjezd znamená, že se děje něco, co ohrožuje nenjen techniku, ale hlavně lidské životy.

    Exkurze se nám líbila, asi nejeden účastník si říkal, že by třeba práce na letišti pro něj mohla být do budoucna zajímavá. Pro ty, kteří mají zájem, vynikající znalost angličtiny je základním požadavkem.