Exkurze do Prahy

20.12.2016 05:11

V pondělí 19. 12. navštívili žáci sedmého a osmého ročníku Prahu. V dopoledním bloku se vydali na krátkou, asi 3 km procházku vánoční Prahou. Vycházka byla doplněna místopisným a historickým výkladem. Děti viděly vánoční trhy na Václavském náměstí a Staroměstském náměstí, prošly okolo divadel Hybernia a Stavovského, navštívily manufakturu, obchůdek a muzeum pravé belgické čokolády v Celetné ulici. Dívky zaujaly vystavené modely návrhářky Blanky Matragi. Všude voněly trdelníky, pečené kaštany a svařák.

Následoval přesun na Pankrác a oběd v Arkádách. Odtud jsme se pak přesunuli k odpolednímu programu na Kavčí Hory.

Zde děti navštívily českou televizi. Exkurze trvala téměř dvě hodiny, a kdyby průvodce nekompromisně nevypnul elektřinu, tak bychom tam byli doposud. Žáci se od bývalých zaměstnanců dozvěděli spoustu informací o historii instituce, rozebírali význam a důsledky pojmu veřejnoprávní médium, ceny a licence. Shlédli krátký film o ČT a pak již následovala procházka po studiích. Sice jsme neměli štěstí vidět natáčení – přece jenom budou vánoce a práce se rozeběhnou zase až v lednu – ale viděli jsme přípravu studií a dekorací – konkrétně se v jednom studiu stavěla soudní síň, v druhém bylo nachystáno na točení Tam-Tamu a ve třetím se uklízelo po točení Pošty pro Tebe. Také jsme si prohlédli dílnu, a přesvědčili se, že v české televizi se uplatní opravu všechny profese od truhlářů, lakýrníků, malířů a kostymérů přes moderátory, účetní a herce po režiséry, kameramany, zvukaře a informatiky. Dokonce má česká televize i vlastní hasiče, kteří bdí nad bezpečností práce a sklady se statisíci kusy kostýmů.

Největší úspěch ale zaznamenala práce s kamerami, čtecím zařízením a samozřejmě kostýmy. Děti si doslova užívaly možnost stát se na chvilku kameramany, moderátory či postavičkami z různých pohádek. Jak moc se jim to líbilo, si prohlédněte ve fotogalerii.