Dopravní výchova - projektový den na 2. stupni

25.04.2014 07:22

 Během dopravního dne žáci šestého ročníku s nadšením pracovali s příběhy dívky Kristýny v interaktivní aplikaci na webových stránkách www.skodahrou.cz . Společně s Kristýnkou žáci řešili zapeklité situace na cestě do školy, na hřiště, učili se orientovat v hromadné dopravě, radili Kristýnce jak postupovat při dopravní nehodě a také pomohli Kristýnčinu tatínkovi správně po označené cyklostezce k rybníku Modráku. Během poslední vyučovací hodiny pak žáci tvořili prostředky k dopravě v budoucnu - třeba úpravy dopravních značek, návrhy značek a dopravních prostředků. Některé pěkné práce si děti vystavily na nástěnce ve třídě.

Žáci 7. třídy v rámci projektového dne poměřili své znalosti dopravních značek a situací v několika kvízech a soutěžích. V týmech chlapci proti dívkám si žáci zahráli oblíbenou hru AZ kvíz zaměřenou na poznávání nejdůležitějších dopravních značek. Prvenství nakonec patřilo dívkám. Ve skupinách děti pracovaly s pracovními listy na téma první pomoc a zdravověda.

Osmáci si ověřovali své znalosti v oblasti dopravy, bezpečnosti silničního provozu a první pomoci v on-line testech a skupinových pracích. Diskutovali o povinné výbavě jízdního kola a o vlastních zkušenostech z dopravy a provozu. Hovořili také o nebezpečí zneužívání návykových látek nejen za volantem automobilu, ale i na kole. Stejně jako sedmáci zhlédli ukázky z reálného života a skutečných dopravních situací, které jsme si promítli prostřednictvím dopravních spotů „Nemyslíš, zaplatíš“. Žáci rozebírali jednotlivé situace a odkrývali příčiny a následky nepozorného a nesprávného jednání řidičů za volantem, spolujezdců, ale také chodců.

Všichni žáci absolvovali jízdy zručnosti, které přichystali deváťáci, a krátce potom také dopravní test. Dívky z devátého ročníku přezkoušely znalosti z první pomoci, v nichž všichni uspěli.