Turistický kroužek  

            

                                     V Národním divadle

 

 

Turistický kroužek funguje na naší škole od roku 2006. Sdružují se v něm děti z druhého stupně i prvního stupně, které mají zájem o pozvávání přírodních i kulturních zajímavostí v okolí svého bydliště. Ve školním roce zorganizujeme nejméně 10 akcí, chodíme pěšky, jezdíme na kole, poznáváme nejbližší města a jejich památky. Využíváme akcí, které se nabízejí v našem okolí. V zimním období pravidelně navštívíme Prahu a některé divadelní představení. Na konci školního roku tradičně pořádáme pro své spolužáky, rodiče a ostatní nadšence pochod "Okolím Suchdola".

Kroužek vede Ivana Novotná a Jenny Brdičková

Školní rok 2017-18

Seznam záků, kteří letos navštěvují turistický kroužek :

6.třídaKateřina Velová, Dominika Nešvarová, Štěpánka Tenglerová, Nikola Vršecká, Eva Vyhnánková, Lucie Vyhnámková, Kateřina Matoušů, Viktorie Frydrychová

7.třída: Kateřina Snížková, Tereza Nádvorníková

9. třída:  Alexandra Skaláková, Kristýna Šímová

Školní rok 2017-18

1. akce (říjen)  Dobřeňský les

                        Konečně v říjnu na pár dní zavládlo "babí léto", sluníčko prohřálo promočenou přírodu a začaly růst houby. Vyrazili jsme s košíky do Dobřeňského lesa a lov se opravdu vydařil, děvčata si nesla domů pěkné hnědé hříbky. Udělali jsme radost doma maminkám, přítomnému pejskovi a provětrali jsme se na čerstvém vzduchu.

 

2.akce (listopad) Národní divadlo

                           Letošní podzim jsme si nachystali opravdový divadelní svátek - navštívili jsme Národní divadlo v Praze. Vybrali jsme muzikálové představení     V rytmu swingu buší srdce mé - opravdový hudební bonbónek. Představení sleduje život a dílo osobnosti českého swingu 20.století Jiřího Draxlera, je plné hudby, zpěvu, tance a dobových kostýmů. Samozřejmě jsme si prohlédli nádherné prostory Národního divadla a zbyl čas i na malé občerstvení a pokoukání na Národní třídě.

 

3.akce (prosinec)  Bruslení

                             Tradiční bruslení na ledové ploše v Kolíně jsme letos zařadili do prosince. Měli jsme štěstí, ledová plocha byla jen naše, žádní jiní bruslaři nepřišli a tak jsme si na bruslích opravdu užili. 

 

4.akce (leden)        Vodní svět Kolín

                               Na běžky v okolí Suchdola to není a tak to jistí Vodní svět v Kolíně. Tradičně úžasná zábava spojená s malým pohoštěním v cukrárně. 

 
5.akce (únor)           FREESTYLE Kolbenka v Praze
                          

                                Tentokrát si děti samy vymyslely program podle svých představ a přání. Objevily pro nás Freestyle Park Kolbenka v Praze. Co to je? Absolutní vyřádění se na velkých trampolínách, skoky z výšky do hromady molitanu, zběsilá jízda na kruhu s výskokem a další adrenalinové zážitky. Celým parkem nás provázela naše Alex, která už tady prožila mnoho vzrušujících hodin a ukázala nám, co všechno umí. Ostatní děti určitě nezůstaly pozadu. Máme z nich radost, opravdu předvedly, že se umí hýbat a že nesedí jen u počítače.:-)

 
 

6.akce (březen)        Muzikál Ples upírů

                                 S takovou březnovou akcí jsme opravdu nepočítali a nikdo ji neplánoval. Dostali jsme nabídku vstupenek s VIP cenou na nejnovější muzikál Františka Janečka Ples upírů a takové nabídky se neodmítají. Muzikál  hrají v Goja Music Hall a byl opravdu pěkný, výpravný, krásný. Na kostýmech a kulisách skutečně nešetřili. Hlavní dívčí roli zpívala Natálka Grossová, kterou děti chtěly obzvlášť vidět a slyšet. A zase naše tradiční perlička na závěr - autobus jsme stíhali v poslední minutě a ještě díky panu Vyhnánkovi, který prosil řidiče, aby na nás počkal. Děkujeme!

7.akce (duben)       Výsadba lip

                               Turistický kroužek a další děti ze školy využily výzvy dobřeňských hasičů k výsadbě lip. Výsadba byla zorganizována u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa. Z peněz Sdružení rodičů, kam se posílají peníze za sběr se zaplatila jedna školní lípa. V sobotu 14.4. děti s pomocí dobřeňských hasičů a dalších dobrovolníků vysadily tři lípy pod vrchem Vysoká. Místo je nádherné s výhledem na Suchdol a Kolínsko. Další lípy se vysazovaly na Borku, to je kolem cesty mezi Dobření a Malenovicemi. Tam na všechny účastníky čekal oheň  a občerstvení. První letošní opečené buřtíky chutnaly výtečně. Přejeme našim lípám dlouhý spokojený život.

 

8.akce (květen)  Fáborkování školního pochodu

                            Tentokrát to vyšlo na pondělí 7.května, protože pochod se konal v úterý 8.5. Na trasu vyrazili nejen děti z kroužku, ale přidalo se i několik dalších turistů. Trasa byla  náročná, divokým terénem Chotouchovského potoka a bylo opravdu potřeba cestu upravit a dobře označit. Práce se podařila, žádný pěšák o pochodu nezabloudil ani neztratil. :-).

 

9.akce (květen)     12.ročník pochodu Okolím Suchdola

                              Vše vypuklo v úterý o státním svátku 8.května. Luxusní slunné počasí přílákalo 74 pěších a 11 psů, k Památníku bitvy u Kolína dojelo 53 cyklistů. Celkem 127 účastníků a tím byl překonám rekord z roku 2012, to přišlo 112 lidiček a 12 pejsků.  5 dětí ze školy razítkovalo na kontrolách. Pěší trasa vedla z Malenovic údolím Chotouchovského potoka až do Ratboře a dále po zelené zpět do Suchdola- cca 13 km. Pěšáky čekalo příjemné překvapení v podobě nově otevřené venkovské kavárny v Chotouchově na Tetíně. Cyklisté museli ujet trasu 33 km dlouhou, aby viděli Památník bitvy u Kolína, pomník letecké havárie, Bauerovu vilu a několik venkovských kostelů. Všichni se vrátili spokojení a obohacení o další nové poznatky z okolí svého bydliště.

 

 

 

 

 

Školní rok 2016 -17

1.akce (září)            Údolí Pekelského potoka

                            K autobusu přišly 2 děti - bylo moc velké vedro :-), akci budeme opakovat

 

2.akce (říjen)          Dačického dům v Kutné Hoře

                            V roce 2015 slavila Kutná Hora významné výročí - 20 let od zapsání na seznam UNESCO. K této významné události město získalo finanční prostředky na rekonstrukci Dačického domu. Díky tomu vzniklo moderní vzdělávací centrum, které jsme 5. října navštívili a moc se nám tam líbilo. Program a nabídka jsou tak široké, že jsme vše nestihli a slíbili jsme si, že se tam ještě znovu vypravíme.

 

3.akce (říjen)        Drakiáda a Šporkovské slavnosti

                          Sobota 22.října patřila drakům a panu Šporkovi - obojí se konalo na vrchu Vysoká. Draků se sletěla opět celá smečka a brázdili oblohu téměř dvě hodiny, neodradil je ani mírný déšť a šedá obloha.Od 16 hodin začilaly pod rozhlednou Šporkovské slavnosti a ochotná děvčata z turistického kroužku zajišťovala stanoviště s aktivitami pro malé děti. Samozřejmě se zúčasnila i oblíbeného závodu  "Běh na rozhlednu". Putovní pohár vítěze putoval opět do naší školy - závod vyhrál náš žák Tomáš Moc  z 8.třídy. Tomášovi gratulujeme a děvčatům děkujeme za pomoc.

 

4.akce (listopad)     Ať žijí duchové

                            Oblíbená návštěva hlavního města spojená s divadelním představením se velmi vydařila. Tentokrát jsme navštívili Kongresové centrum a shlédli krásný muzikál určený hlavně dětem Ať žijí duchové. Kdo by neznal vtipné písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře? Kdo by neznal stejnojmenný film? Líbila se i vánočně naladěná a vyzdobená Praha.

 

5.akce (prosinec)   Bruslení 

                          Bruslení na ledové ploše V Kolíně jsme zařadili před Vánocemi, abychom si užili před Ježíškem trochu zimních radovánek. Rybník v Suchdole ještě nezamrzl a asi nezamrzne :-(. Počasí bylo přímo adventní, mlhavo, temná obloha, ale když na ledovou plochu zazářily reflektory bílým světlem, hned bylo veseleji a bruslilo se moc pěkně. Návštěvníků málo, ledová plocha patřila celá téměř nám. A teď se už těšíme na Vánoce, dárky, pohádky.....

 

6.akce (leden)  Běžky

                      Konečně v Suchdole!!! sníh, není ho mnoho, ale na běžky to stačí. Snesli jsme z půdy staré dřevěné lyže, zkompletovali k nim hůlky a boty a vyrazili za Suchdol do nové sedlovské cesty. Tam už nedočkaví sportovci projeli stopu až do Sedlova a dále po poli ke Kořenicím. Naši nejzdatnější objeli lesík za Sedlovem a spokojeni se vraceli k domovu. Nikomu se nic nestalo, užili jsme si pro nas netradiční sport, bylo to moc fajn!

 

7.akce (únor)  Vodní svět Kolín

                    Odpoledne 2.2. jsme si před pololetními prázdninami udělali radost a jeli ko Kolína do Vodního světa. Velmi oblíbená akce - přidali se i kamarádi, kteří do turistického kroužku nechodí a opravdu si to všechny děti moc užily. Samozřejmě nejlepší byl tobogán a skluzavka! Podívejte se na fotky do fotogaletie, jak děti ve vodě dováděly.

 

8.akce (březen) NS - Voděradské bučiny

                              Jaro se otevírá a vylákalo nás konečně do přírody. Udělali jsme si tentokrát výlet trochu více vzdálený od domova. Autobus nás dovezl do Louňovic, odsud jsme už pokračovali pěšky nádhernými bukovými lesy kolem soustavy rybníků až do Jevan. Prošli jsme část naučné stezky Voděradské bučiny. V Jevanech jsme se odměnili pizzou nebo zmrzlinovým pohátem a došli na Vyžlovku na zastávku a autobus č.381 nás dovezl zase domů. První jarní výlet se vydařil, těšíme se na další.

 

9.akce (květen)    Fáborkování pěší trasy pochodu

                         V pátek 5.5. jsme hned po druhé vyučovací hodině vyrazili fáborkovat pěší trasu pochodu. Pršelo a pršelo, ale deváťáci se nadali odradit. Představa, že se budou učit, je vyhnala do nepříznivého počasí. Trasa vedla přes Bořetice, Miskovice a Vysokou do Suchdola. My jsme cestu označovali obráceným směrem, protože polní cesta z Bořetic k Markétě byla opravdu rozblácená, ale vše jsme zvládli v pohodě a s úsměvem. Nakonec přestalo i pršet, vysvitlo slunce a zmrzlina v Miskovicích moc chutnala :-).

 

10.akce: (květen)    11.ročník pochodu Okolím Suchdola

                         Konal se v sobotu 6.května. Počasí ráno hrozilo děštěm, ale nakonec vysvitlo i sluníčko. Bohužel nestačilo vysušit polní cesty a letošní ročník byl blátivý. Někteří cyklisté si bahno na cestách dokonce pochvalovali, že si  opravdu užili adrenalinovou jízdu :-).Celkem přišlo 83 účastníků a jsme s účastí velmi spokojeni. Další podrobnosti a zajímavosti si můžete přečíst na níže uvedeném odkazu. Nejvíce nás potěšily rozzářené tváře všech, kteří se vrátili unavení, trochu zablácení a přesto spokojení, že udělali něco pro své zdraví a strávili příjemný půlden se svými nejbližšími nebo  kamarády. Děkuýjeme všem za účast a zvláštní poděkování patří všem, kteří se jakkoli podíleli na organizaci pochodu.statistika pochodu 17.docx

 

 

 

Školní rok 2015-16

1.akce: (září)            Výlet do Kácova

                               Naše letošní první kroky směřovaly do malého městečka u řeky Sázavy - do Kácova. Autobus jede přímo ze Suchdola, s dopravou problémy nebyly. V Kácově nás čekala prohlídka zámku s výkladem a hned několik výstav obrazů a kreseb. Nejvíce se dětem líbil keltský kalendář od známé malířky Marie Brožové. Po zámku jsme se vyvětrali u řeky a nakonec občerstvili v cukrárně na náměstí. Cesta domů měla hodinovou přestávku v Uhlířských Janovicích, kostelíček sv.Jiljí - nejstarší stavební památky moc nezaujala, ale dětské hřiště - to bylo něco! To se děti přímo vyřádily, mají tam houpačky, lanovku, skákadla  - vše pro velké děti do 14 let. Domů jsme se vrátili až večer, unavení a spokojení.

 

2.akce: (říjen)           Drakiáda. Šporkovské slavnosti.

                              V říjnu se uskutečnily hned dvě akce v jeden den na vrchu Vysoká. Od 14 hodin Drakiáda, kde nás výtečně reprezentovala Martina Šimonová. Její drak létal tak pěkně, že si Martinka odnášela medaili za třetí místo. A nezklamala ani při běhu na rozhlednu, ve své kategorii vystoupila na třetí místo. Touto cestou děkujeme všem dětem z turisťáku, které se podílely na organizaci soutěží pro malé děti. 

 

3.akce: (listopad)        Muzikál Mýdlový princ

                               Podzimní návštěva Prahy byla opět spojená s divadelním představením, tentokrát jsme vybrali vychvalovaný nový muzikál Mýdlový princ. Hrál se v divadle Brodway Na Příkopě a všem se moc líbil. Bylo to pohodové pobavení, ve kterém autor a režisér Radek Baláš mistrovsky poskládal písně Václava Neckáře do napínavého příběhu. Bezvadná choreografie, obdivuhodné taneční výkony a přesvědčivé kostýmy přispěly k závěrečnému aplausu a nekonečnému potlesku. Jentaktak jsme stihli autobus z Hájů :-). 

 

4.akce: (prosinec)      Bruslení 

                               Nastal čas vánoční, v Kolíně u plavečáku vznikla ledová plocha a chodí se bruslit. Každoročně bruslení zařazujeme a protože loňská adventní vycházka příliž nenadchla, jeli jsme bruslit nyní před Vánocemi a neudělali jsme chybu. Zájem byl veliký, přidaly se k nám i děti, které do turistického kroužku nepatří. Počasí se vydařilo, bruslení se moc líbilo -  vždyť bylo první po létu! Ani se nám nechtělo domů, ale autobus nečeká. Paní učitelka  a děvčata z osmé třídy ještě navštívily a potěšily spolužačku, která leží v nemocnici. 

                                  

5.akce: (leden)       Masopust v Chotouchově

                            Je před pololetním vysvědčením a konečně začal padat sníh - hurá vyrážíme ven - na masopustní průvod do Chotouchova. Ve velké chumelenici se pěšky přes Malenovice údolím chotouchovského potoku vydali jen ti nezdatnější turisti a samozřejmě ti nejmladší, protože nejsou ještě pohodlní a líní :-). Byl to zážitek, zasněžené údolí, jen ticho a padající sníh, šli jsme téměř 2 hodiny. Odměnou nám byl masopustní průvod plný nápaditých masek a hlavně teplý čaj a sladké pohoštění u paní učitelky Brdičkové.

 

6.akce: (únor)          Vodní svět Kolín

                              Jarní prázdniny máme za sebou a byly opravdu jarní - po sněhu ani památky. Do zimního programu jsme zařadili oblíbenou akci - Vodní radovánky v aquaparku v Kolíně. Samozřejmě, že jsme přibrali mnoho hostujících vodomilů, kteří do turisťáku nechodí. Užili jsme si plné dvě hodiny plavání, skákání, největší atrakcí je samozřejmě tobogan a skluzavky, došlo i na saunu, páru a vířivky. Příjemně strávené odpoledne jsme završili malým občerstvením v místní cukrárně. 

 

7.akce: (duben)       Den Země

                             Den Země je 22.4., ale my jsme letos s úklidem naší obce a okolí začali mnohem dříve, museli jsme -  je krásné jaro, tráva roste před očima. Dopoledně sbíraly děti z druhého stupně směrem k Ratboři, k Vysoké, K Dobřeni a samozřejmě v obci. My s turistickým kroužkem vyrazili ještě odpoledne po bořetickém potoku směrem k Bořeticím a zpět bývalým motokrosem do Suchdola. Nasbírali jsme plné tři pytle! Děti udělaly opravdu kus záslužné práce a vracely se domů unavené a s dobrým pocitem, že něco udělaly pro sebe i přírodu.

 

8.akce: (duben)      Fáborkování trasy pochodu

                            V pátek 29.4. jsme za velké podpory dalších "neturistů" vyrazili fáborkovat pěší trasu pochodu. Počasí nádherné, rozkvetlá příroda, hřejivé sluníčko. Měli jsme za úkol projít a vyznačit trasu ze Suchdola, přes Dobřeň, lesem na Rozkoš, pak do Vidic, kolem koňských ohrad a lesem ke golfovým hřištím, polní cestou do Tuchotic, do Mezholez, na Vysokou a dolů do Suchdola. Celá trasa měřila asi 15 km a největším zážitkem byl nález dančího paroží u dobřeňského lesa.

9.akce: (duben)     10.ročník pochodu Okolím Suchdola

                            Byl jubilejní a proto mimořádný. Vyrobili jsme dárky pro pěšáky - keramické botičky a pro cyklisty samolepku na kolo. Nachystali jsme výstavu, která provedla všemi deseti ročníky pochodů a malé občerstvení pro unavené pochodníky. Podával se čaj nebo káva, domácí zákusky nebo slané jednohubky. Pěšáci museli zdolat trasu asi 15 km, byl pro ně otevřený kostel v Dobřeni a rozhladna na Vysoké. Na cyklisty čekalo 30 km směrem na Uhlířské janovice a otevřený košický kostel se vzácnými zvony. Počasí vyšlo přímo luxusně, nikomu se nic nestalo, nikdo nezabloudil. Školní soutěž o nejvyšší účast vyhrála 8.třída a čeká ji zasloužená odměna. Přišlo 63 pěších, 41 cyklistů a 11 psů.....no zkrátka 10.ročník se vydařil. Děkujeme všem, kteří se zúčasnili nebo pomohli na kontrolách. 

10.akce: (květen)    Naučná stezka Zásmucká bažantnice

                            10 kilometrů od Suchdola leží Zásmuky a ČSOP tam ve spolupráci s obcí a zájmovými kroužky vybudoval velmi pěknou naučnou stezku s názvem "Zásmucká bažantnice". Jeli jsme busem 381 hned po vyučování a stezku jsme si prošli, mile nás překvapila, má 5 zastavení a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o přírodě a o historii obory, kde se stezka nachází. Stihli jsme ještě malou odměnu v cukrárně a zase budem 381 domů. Byla to opravdu vydařená procházka s poznáním a zábavou. :-) DOPORUČUJEME.

 

 

Školní rok 2014-15

 

1.akce: (září)            Návštěva psího útulku

                               První kroky suchdolských turistů vedly do psího útulku v Kutné Hoře. Přinesli jsme peskům mnoho dobrůtek a deku do pelíšku a hlavně jsme dva čtyřnohé kamarády vzali na procházku. Vyvenčili jsme malého žlutého "voříška "Zoubka a většího černého knírače Čerta. Ti měli radost! Šli jsme s nimi daleko do polí za město a pejsci si pohybu moc užívali. Udělali jsme hned dvojí radost, jednu pejskům a jednu sobě. A slíbili jsme si, že to nebyla poslední návštěva.

2.akce: (říjen)          Šporkovské slavnosti

                               Opět jsme se zúčastnili této tradiční akce na vrchu Vysoká, kterou pořádá o.s. Belveder společně se Sdružením pro hipoterapii Dítě a kůň z Miskovic. Naše účast byla opravdu nezbytná, zajišťovali jsme dozor  a organizaci soutěží pro malé děti. Malí návštěvníci tentokrát putovaly jako cestovatelé po různých státech a plnily zadané zajímavé úkoly. Nechybělo ani malování na obličej, komentovaná prohlídka zříceniny a V.ročník běhu na rozhlednu. Pohár vítěze jsme sice nezískali, ale zúčastnili jsme se a nedopadli vůbec špatně - Natálka Ladrová se ve své kategorii umístila na 3.místě, Jana Rychlíková obsadila 2. místo. Z chlapců se nejlépe umístil Onřej Petrus, který obsadil 3.místo. Celé slavnosti se končily opékáním vuřtů a dobrou pohodou, ke které určitě přispělo i nádherné teplé a slunné počasí.

3.akce: (listopad)        Drakiáda na Vysoké

                                 Na vrchu Vysoká se poprvé konala Drakiáda - nádherné počasí, jen vítr mohl být větší, ale přesto se nám nad hlavami třepotalo mnoho draků. Z našich turistů si draka přinesla jen Kája Málková a patří jí velká pochvala. Při prvních pokusech se jí drak dokonce poškodil, ale organizátoři byli na takové nepříjemné události připraveny a drak se za chvíli vznášel Karolínce nad hlavou. Nejvíce se líbil velký černý Netopýr a nejvýše vylétl Orel. Vozambouchů se tam našlo hned několik :-)

 4.akce: (listopad)     Muzikál Jesus Crist Superstar

                                Poslední listopadový víkend jsme navštívili vánočně vyzdobenou Prahu - vždyť byla už první adventní nedělě a v sobotu večer se na Staroměstském náměstí rozsvěcel vánoční strom. Navštívili jsme adventní trhy na Václavském a Staroměstském náměstí a nasáli vánoční atmosféru, ale to nebyl hlavní cíl naší cesty - byl to hudební dárek - legendární muzikál Jesus Crist Superstar, který hrají v Hudebním divadle v Karlíně. Byl to opravdu umělecký zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat.

 

 5.akce: (prosinec)    Adventní vycházka

                                Počasí je více jarní než vánoční a proto jsme ještě vyrazili do přírody pěšky. Na Těšínky jsme popojeli autobusem a pak kousek pěšky po silnici k Malenovicům. Před obcí jsme se napojili na novou asfaltovou silničku, která nás zavedla před Dobřeň. Cestou jsme pozorovali zvířata, jejich úkryty v křovinách a krmítka plná potravy, kterou připravili myslivci. Děti si všímaly i trsů jmelí, které se v hojné míře objevuje na starých ovocných stromech při silnici. Do Suchdola jsme se vraceli kolem vinárny, kde jsme se zastavili na čaj a něco dobrého. Potřebovali jsme se zahřát, protože foukal docela silný vítr. Předvánoční posezení bylo příjemným zakončením kalendářního roku.

 

6.akce: ( březen)   Bruslení

 

                             Lednová ani únorová turistická akce se neuskutečnila pro malý počet účastníků, připravili jsme zimní vycházky s krmením zvěře, ale naši turisti raději volili teplo domova :-( . Příjemné březnové počasí je vytáhlo na ledovou plochu do Kolína, to už byla účast hojná a bruslení na jarním sluníčku se tak líbilo, že se nechtělo ani domů. Odměnou nám byla i sladká tečka v cukrárně u bazénu, ale hlavně pocit, že jsme udělali něco pro své zdraví a strávili jsme odpoledne plné pohybu na čerstvém vzduchu.

 

7.akce: (březen)  Otevírání turistické sezony 2015

                          Otevírání letošní turistické sezony se opravdu vydařilo. Opět jsme se přidali ke kutnohorským turistům a prožili jsme den plný pohybu i poznání na čerstvém vzduchu v krásném přírodním prostředí. Historik pan Pavel Novák nás provázel po mlýnech na Vrchlici, kdo nechtěl poslouchat jeho poutavý výklad, nemusel a mohl si pobíhat v blízkém okolí a užívat si jara a krásného jarního dne po svém. Na trase bylo 2x občerstvení a odpočinek, první u Vrbova mlýna, druhé v Bylanech na dětském hřišti. Tam se děti mohly opravdu vyřádit při soutěžích a hrách. Pokud měly chuť, mohly si opéct prvního jarního buřtíka. Kdo s námi vyrazil, nelitoval, bylo to fajn :-) a sezóna je otevřená!

8.akce: (duben)  Fáborkování pěší trasy pochodu 

                        Na "čarodějnice" jsme hned po obědě vyrazili fáborkobat pěší trasu pochodu, pro velký zájem jsme sebou brali i neturisty. Kudy se šlo? Od školy ke křížku, cestou  k rybníku "U sušky" - ten je k nepoznání proměněný. Pak novou asfaltkou do Malenovic, k rybníku a pak nádherným romantickým údolím chotouchovského potoka až pod kamenný most. Pod mostem se pohodně projde a už jsme v Chotouchově. Kolem rybníka a  mlýna do polí, 300metrů po kraji pole - zemědělci by asi z nás radost neměli :-(. V houští se musí najít pěšina přes výpusť rybníčku "Na hluboké" a už nás cesta vedla do Sedlova a odsud zelená turistická až do Suchdola. Hlavně aby nepršelo a fáborky vydržely do 2. května.

9.akce: (květen)   9.ročník pochodu "Okolím Suchdola"

                            Letos jsme školní pochod naplánovali hned na první  květnovou sobotu a udělali jsme dobře, počasí vyšlo a přišlo moooc lidí - 37 cyklistů a 62 pěších. Cyklotrasa vedla přes Malešov, kde si účastníci mohli prohlédnout kostel - děkujeme městysu Malešov, že nám prohlídku umožnil-  a také panu Melcerovi, který se postaral o občerstvení. Pěší trasa se též líbila - vedla romantickým údolím chotouchovského potoka, které málokterý suchdolák znal. Všechny udivil monumentální kamenný most, kterým se dá projít a už jste v Chotouchově. Místní malá hospůdka též přišla vhod. Z Chotouchova už trasa vedla jen bezpečnými polními cestami. To si pochvalovali především pejskaři. Rychlá statistika: 37 cyklistů, 62 pěších, 8 psů, 19 dětí na kontrolách. Jsme moc spokojení a děkujeme všem, kteří nás podpořili a přišli.

 

10.akce: (červen)    Pizza

                               Poslední výlet se podařil, jeli jsme na kole a odměnou nám bylo milé zahradní posezení v hospůdce U Vasila v Bohouňovicích. Dělají tam výbornou pizzu a nejen to. Majitelka myslí na děti - má tam pro neposedné hosty trampolínu,velkou zahradu s brankami a půjčuje míč. Domů jsme dojeli v pořádku přes Ratboř.