Turistický kroužek

Turistickroužek funguje na naší škole od roku 2006. Sdružují se v něm děti z druhého stupně i prvního stupně, které mají zájem o pozvávání přírodních i kulturních zajímavostí v okolí svého bydliště. Ve školním roce zorganizujeme nejméně 10 akcí, chodíme pěšky, jezdíme na kole, poznáváme nejbližší města a jejich památky. Využíváme akcí, které se nabízejí v našem okolí. V zimním období pravidelně navštívíme Prahu a některé divadelní představení. Na konci školního roku tradičně pořádáme pro své spolužáky, rodiče a ostatní nadšence pochod "Okolím Suchdola".

Kroužek vede Ivana Novotná a Jenny Brdičková

Školní rok 2018-19

Seznam záků, kteří letos navštěvují turistický kroužek :

6.třída: V.Vošická, B.Stehlíková, Š.Petrus, T.Novotná, K.Mocová, P.Collings, D.Krásná, A.Kejval, J.Jaroš

7.třída: D.Nešvarová, K. Matoušů, E. Vyhnánková, L. Vyhnánková, Š. Tenglerová, N. Vršecká, K.Velová,

8.třída: K.Snížková, T.Nádvorníková, K.Kořistka, O.Petrus,

9. třída:  D.Černohlávek, V.Oberrreiter, A.Koldinský, D.Fikar, A.Melcerová

Školní rok 2018-19

1.akce (říjen)    Valy a brány Kutné Hory

Naše první schůzka se uskutečníla v říjnu. Využili jsme teplých podzimních dní a nabídky občanského sdružení Denemark a přijali pozvánku na procházku Kutnou Horou. Paní průvodkyně ze sdružení nás provedla po místech, kde v historii stávaly brány a obranné valy města. Přinesla staré fotky a mapy, vysvětlovala a ukazovala. Také jsme obdivovali krásnou starou vilu v České ulici, která se každý pátek objevuje v televizním seriálu První republika. Komentovaná prohlídka města se moc líbila a do budoucna určitě ještě využijeme nabídek Denemarku.

Školní rok 2017-18

1. akce (říjen)  Dobřeňský les

Konečně v říjnu na pár dní zavládlo "babí léto", sluníčko prohřálo promočenou přírodu a začaly růst houby. Vyrazili jsme s košíky do Dobřeňského lesa a lov se opravdu vydařil, děvčata si nesla domů pěkné hnědé hříbky. Udělali jsme radost doma maminkám, přítomnému pejskovi a provětrali jsme se na čerstvém vzduchu.

2.akce (listopad) Národní divadlo

Letošní podzim jsme si nachystali opravdový divadelní svátek - navštívili jsme Národní divadlo v Praze. Vybrali jsme muzikálové představení     V rytmu swingu buší srdce mé - opravdový hudební bonbónek. Představení sleduje život a dílo osobnosti českého swingu 20.století Jiřího Draxlera, je plné hudby, zpěvu, tance a dobových kostýmů. Samozřejmě jsme si prohlédli nádherné prostory Národního divadla a zbyl čas i na malé občerstvení a pokoukání na Národní třídě.

3.akce (prosinec)  Bruslení

Tradiční bruslení na ledové ploše v Kolíně jsme letos zařadili do prosince. Měli jsme štěstí, ledová plocha byla jen naše, žádní jiní bruslaři nepřišli a tak jsme si na bruslích opravdu užili.

4.akce (leden)        Vodní svět Kolín

Na běžky v okolí Suchdola to není a tak to jistí Vodní svět v Kolíně. Tradičně úžasná zábava spojená s malým pohoštěním v cukrárně.

5.akce (únor)           FREESTYLE Kolbenka v Praze

Tentokrát si děti samy vymyslely program podle svých představ a přání. Objevily pro nás Freestyle Park Kolbenka v Praze. Co to je? Absolutní vyřádění se na velkých trampolínách, skoky z výšky do hromady molitanu, zběsilá jízda na kruhu s výskokem a další adrenalinové zážitky. Celým parkem nás provázela naše Alex, která už tady prožila mnoho vzrušujících hodin a ukázala nám, co všechno umí. Ostatní děti určitě nezůstaly pozadu. Máme z nich radost, opravdu předvedly, že se umí hýbat a že nesedí jen u počítače.:-)

6.akce (březen)        Muzikál Ples upírů

S takovou březnovou akcí jsme opravdu nepočítali a nikdo ji neplánoval. Dostali jsme nabídku vstupenek s VIP cenou na nejnovější muzikál Františka Janečka Ples upírů a takové nabídky se neodmítají. Muzikál  hrají v Goja Music Hall a byl opravdu pěkný, výpravný, krásný. Na kostýmech a kulisách skutečně nešetřili. Hlavní dívčí roli zpívala Natálka Grossová, kterou děti chtěly obzvlášť vidět a slyšet. A zase naše tradiční perlička na závěr - autobus jsme stíhali v poslední minutě a ještě díky panu Vyhnánkovi, který prosil řidiče, aby na nás počkal. Děkujeme!

7.akce (duben)       Výsadba lip

Turistický kroužek a další děti ze školy využily výzvy dobřeňských hasičů k výsadbě lip. Výsadba byla zorganizována u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa. Z peněz Sdružení rodičů, kam se posílají peníze za sběr se zaplatila jedna školní lípa. V sobotu 14.4. děti s pomocí dobřeňských hasičů a dalších dobrovolníků vysadily tři lípy pod vrchem Vysoká. Místo je nádherné s výhledem na Suchdol a Kolínsko. Další lípy se vysazovaly na Borku, to je kolem cesty mezi Dobření a Malenovicemi. Tam na všechny účastníky čekal oheň  a občerstvení. První letošní opečené buřtíky chutnaly výtečně. Přejeme našim lípám dlouhý spokojený život.

8.akce (květen)  Fáborkování školního pochodu

Tentokrát to vyšlo na pondělí 7.května, protože pochod se konal v úterý 8.5. Na trasu vyrazili nejen děti z kroužku, ale přidalo se i několik dalších turistů. Trasa byla  náročná, divokým terénem Chotouchovského potoka a bylo opravdu potřeba cestu upravit a dobře označit. Práce se podařila, žádný pěšák o pochodu nezabloudil ani neztratil. :-).

9.akce (květen)     12.ročník pochodu Okolím Suchdola

Vše vypuklo v úterý o státním svátku 8.května. Luxusní slunné počasí přílákalo 74 pěších a 11 psů, k Památníku bitvy u Kolína dojelo 53 cyklistů. Celkem 127 účastníků a tím byl překonám rekord z roku 2012, to přišlo 112 lidiček a 12 pejsků.  5 dětí ze školy razítkovalo na kontrolách. Pěší trasa vedla z Malenovic údolím Chotouchovského potoka až do Ratboře a dále po zelené zpět do Suchdola- cca 13 km. Pěšáky čekalo příjemné překvapení v podobě nově otevřené venkovské kavárny v Chotouchově na Tetíně. Cyklisté museli ujet trasu 33 km dlouhou, aby viděli Památník bitvy u Kolína, pomník letecké havárie, Bauerovu vilu a několik venkovských kostelů. Všichni se vrátili spokojení a obohacení o další nové poznatky z okolí svého bydliště.